Ny tid – och ändå samma

Ett nytt kapitel har under våren inletts i mitt liv. En stor sorg, och ett ensamt kapitel, när min kärlek sedan 36 år, och make sedan 33 år, lämnat Livet och mig. För mig gäller det nu att försöka orientera mig i min nya verklighet, och samtidigt hålla fast vid de goda bitar som finns kvar. En av dem är hundarna, som är till stor tröst, som får upp mig på morgonen och kräver promenader och struktur på dagarna. Ovärderligt! En annan är de 30 portioner med hemlagad fryst mat av olika slag som ett barnbarn stått och lagat och levererade i en kylväska. Vilket kärleksbevis!

En annan god sak är vävningen, för i min ateljé är allt som förut. Vävstolarna står där, en med ullsjalar pådraget och en som väntar på en handduksvarp. Materialhyllorna ropar till mig och kräver att bli ianspråktagna, att skapandet ska fortsätta. Och det är en vila att gå in i färgerna, tramporna, rytmen och se något nytt växa fram. – Även i Torsövävarnas vävstuga fortgår verksamheten, tack och lov, med intrikata problem, materialdiskussioner, fikastunder och skratt.

Lilla Butiken öppnar också i sommar – jag ska bara hinna väva klart omgång nr 2 av sjalarna först. Planerat är säsongsöppning 11 juni, en torsdag, och sen är öppettiderna tänkta torsdag-söndag kl 11-16, precis som förra året.

Det här inlägget postades i Butiken, Torsövävarna, Vävning. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *